Infekcia v uchu? Pomôže (aj) vodka

7 mýtov o víne, ktorým možno veríte aj vy

Víno patrí medzi obľúbené alkoholické nápoje a o tom, aké by malo byť, sa hovorí pomerne veľa – a to nielen v kruhu ľudí, ktorí sa vo víne skutočne vyznajú. A ako to už býva, mnohé z týchto tvrdení nie sú tak úplne pravdivé. Ktorým mýtom o víne veríte aj vy? 

Mýtus č. 1: Čím je víno staršie, tým je lepšie

Mnoho ľudí sa domnieva, že čím starší dátum ukazuje etiketa vína, tým kvalitnejšie a chutnejšie je samotné víno. Tu sa však stretávame hneď s dvomi problémami. Po prvé, neexistuje jednoznačná definícia pre najchutnejšie víno, každému predsa chutí niečo iné. No a po druhé, nie je víno ako víno. Každá odroda vína je jedinečná: kým niektoré archívne vína potrebujú k plnému rozvinutiu svojich chutí dozrievať niekoľko rokov, iné sú vhodné na vychutnanie hneď v roku, kedy boli nafľaškované. Kúpa vína mladšieho ročníka nemusí byť krokom vedľa, práve naopak!

Mýtus č. 2: Vyššia cena znamená vyššia kvalita

Nielen v oblasti vína má veľa ľudí pocit, že to, čo je drahšie je automaticky aj kvalitnejšie. Samozrejme, kvalita surovín, technológie a poctivá práca sa na cene určite odrazia, na cenotvorbu má však vplyv množstvo ďalších faktorov. Skúsme si to však otočiť – rozhodne totiž neplatí, že lacnejšie víno musí byť automaticky menej kvalitné. Dobrým príkladom sú naše vína od značky Slovenské vinice, ktoré vznikajú zo starostlivo vybraných odrôd o slovenských vinárstiev, no kúpite ich za príjemnú cenu. O ich kvalite svedčí aj niekoľko prestížnych vinárskych ocenení – naposledy si zlato z vinárskej súťaže Concours Mondial de Bruxelles odnieslo ich Veltlínske Zelené z edície FOLK.