Infekcia v uchu? Pomôže (aj) vodka

Nový rok vo svete: Čím si o polnoci štrngnú Rusi, Španieli či Japonci?

Nielen na Vianoce, ale aj na Silvestra a Nový rok má každá krajina svoje osobitné zvyklosti a tradície. My sme sa zamerali najmä na (ne)tradičné drinky, ktoré si ľudia v rôznych častiach sveta symbolicky vychutnávajú pri vítaní Nového roka.  

Päť, štyri, tri, dva, jeden... prvé sekundy Nového roka väčšina ľudí víta otvorením fľaše šampanského či iného bublinkového sektu – v posledných rokoch sa veľkej obľube teší najmä prosseco. Bublinky v pohári nielenže efektne vyzerajú, ale majú symbolizovať radosť a hojnosť v nasledujúcom roku. Štrngnutie si šampanským je tradíciou vo väčšine krajín sveta, niet preto divu, že 25 % z celosvetového predaja šampanského sa udeje práve v období medzi Vianocami a Silvestrom.  

Rusko: Prípitok s vlastnými želaniami, a to doslova 

Ako tradičný prípitok by sme v Rusku možno očakávali vodku, aj tu sa však Nový rok víta tradičným štrngnutím si šampanským. Nie však hocijakým! Pred polnocou si Rusi na papierik napíšu svoje priania do nového roka, následne tento papierik spália a popol z neho vsypú do pohára so šampanským, z ktorého sa napijú presne o polnoci. Nuž, novoročné priania môžu mať aj jemne trpkú príchuť...