Infekcia v uchu? Pomôže (aj) vodka

Na pohároch záleží! Naučíme vás, ako vybrať správny pohár pre každý druh alkoholu

Správny pohár nezaručí len to, že váš nápoj lepšie vyzerá, ale ovplyvní aj jeho chuť. Poháre na jednotlivé druhy alkoholu sú totiž navrhované tak, aby čo najviac zvýraznili chuť či vôňu nápoja.  

 

Tvar pohára dokáže podtrhnúť chuť nápoja či správne vytiahnuť jeho arómu, ale vďaka svojej estetike aj povýšiť pitie kvalitného alkoholu na skutočný zážitok pre všetky zmysly - nielen pri jedle totiž platí, že si ho vychutnávame aj očami. Neexperimentujte preto s farebnými pohármi, voľte radšej klasické číre sklo bez aplikácií, ktoré neskreslí farbu nápoja. 

 

Pokiaľ doma nemáte vhodný pohár na každý druh alkoholu, siahnite po takom, ktorý mu je tvarom najbližšie – zvoľte pritom radšej väčšie rozmery, aby ste predišli nepríjemnému vyliatiu nápoja napríklad pri štrnganí. 

 

Ako by teda mali vyzerať poháre na jednotlivé druhy alkoholu? 

 

Poháre na víno 

 

Vedeli ste, že existuje až 18 rôznych typov pohárov na víno? Niet sa čudovať, existuje predsa toľko rôznych druhov a odrôd vína so špecifickou chuťou, ktorú podčiarkne práve správny tvar pohára. Samozrejme, mať v domácich podmienkach 18 rôznych setov na víno je nereálne, postačí, ak si zapamätáte niekoľko základných špecifík vínových pohárov. (Alebo sa skrátka spoľahnete na filozofiu značky Slovenské vinice a svoje víno si vypijete tak, ako vám najviac chutí). 

 

Poháre na červené víno sú typické väčším objemom, súdkovitým tvarom a väčším obvodom. Červené víno sa tak po naliatí do pohára správne prevzdušní a väčší pohár zároveň umožní krúžiť pohárom na rozvinutie jeho arómy, ku ktorej si vďaka väčšiemu obvodu môžete ľahko privoňať. Poháre na biele víno sú menšie užšie a hore zúžené, ich tvar sa nazýva aj tulipán. Dôležitá je dlhšia stopka, ktorá pomáha tomu, aby víno vydržalo čo najdlhšie chladené. Ružové víno sa pije z pohárov zvonovitého tvaru, ktoré pomáhajú zvýrazniť chuť rosé. Samostatnou kapitolou sú dezertné vína, pre ktoré sú určené užšie poháre s menším objemom na vysokej stopke.  

 Biele víno sa podáva v pohári tulipánového tvaru. (Foto: unsplash.com / Matthieu Joannon) 

 

 

Poháre na šampanské 

 

Šampanské sa najčastejšie podáva vo vysokom úzkom pohári nazývanom flauta, kde dokonale vyniknú jeho bublinky. Keďže šampanské býva častým welcome-drinkom na spoločenských udalostiach, je to zároveň aj praktická voľba: na jeden podnos sa takýchto pohárov zmestí viac ako napr. vínových.  

 

Poháre na whisky 

 

Patríte k fajnšmekrom, ktorí si radi vychutnajú kvalitnú whisky? Potom určite viete, že ideálny whisky pohár má tulipánový tvar s oblým dnom a zúženým otvorom, ktorý najlepšie uvoľní chute a arómu nápoja. Ak nepatríte k puristom a svoju whisky si radšej vychutnáte s niekoľkými kockami ľadu, prípadne s ďalšími ingredienciami vo forme miešaných drinkov, môžete siahnuť aj po klasickom okrúhlom pohári s hrubším dnom, tzv. tumbler alebo old fashion. Niektoré značky majú svoje špecifické whisky poháre, ktoré si môžete zakúpiť spolu s fľašou – ako napríklad v prípade darčekového balenia whisky Glen Moray